im. Marii Grzegorzewskiej w Poznaniu

Jadłospis 10.05.2021-14.05.2021

HARMONOGRAM PRACY – MAJ 2021

Centrum Pozytywnej Energii- oferta zajęć i warsztatów dla Rodziców: https://www.centrumpozytywnejenergii.com/

Pomoc wytchnieniowa dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

Jak szybciej trafić do lekarza?

Uwaga!!! Program mieszkań treningowych!

Ubezwłasnowolnienie – przydatne informacje

Warto wiedzieć – zaufani lekarze


Drodzy Rodzice

Szanowni Państwo,

Informujemy, że  Dom Krótkiego Pobytu „Poranek” przy ul. Płowieckiej 15 w Poznaniu, który sprawuje odpłatną opiekę całodobową dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo, po krótkiej przerwie wznowił swoją działalność.

Dom przeznaczony jest dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo zamieszkałych na terenie miasta Poznania.

Kontakt z placówką pod numerem 61 665 85 80 w godzinach 8-20.

Centrum Wsparcia  Doradztwa (CUD) przy ul. Mielżyńskiego 27/29, które oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną oraz możliwość bezpłatnej opieki nad osobą niepełnosprawną w domu w sytuacjach kryzysowych nadal pozostaje zamknięty.

Zespół psychologiczno – pedagogiczny


Drodzy Rodzice!

W tym niezwykłym czasie,
pełnym wyrzeczeń i ograniczeń
oraz lęku o siebie i najbliższych,
ale też w czasie przeżywania
wyjątkowej atmosfery Wielkiej Nocy,
przesyłamy Państwu serdeczne myśli i życzenia…

Niech nie opuszcza Was wiara, że trudne dni w końcu miną
i ponownie poczujemy radość swobodnego decydowania o sobie.
Niech towarzyszy nadzieja, że wystarczy sił i wytrwałości, a zdrowie nie zawiedzie.
Niech wspiera świadomość, że to, co najcenniejsze możemy dać od siebie
drugiemu człowiekowi, to nasza miłość.

Zespół psychologiczno – pedagogiczny


Drodzy Rodzice!

W sytuacjach, kiedy zmuszeni jesteście Państwo załatwić swoje sprawy związane z różnymi sytuacjami życiowymi lub po prostu potrzebujecie odpoczynku fizycznego lub/i psychicznego, możecie skorzystać z pomocy Dziennego Domu Opieki Wytchnieniowej w Poznaniu prowadzonego przez Fundację Laba. Jest to placówka sprawująca odpłatnie funkcję opiekuńczą z elementami terapeutycznymi, która pomaga opiekunom osób niepełnosprawnych zarówno w sytuacjach nagłych, jak i wcześniej ustalonych i zaplanowanych.

Dom nie zawiesił swojej działalności w związku z pandemią. Wiemy, że kilkoro naszych podopiecznych korzysta z tej formy pomocy i że jesteście Państwo zadowoleni ze sprawowanej w placówce opieki.

Dzienny Dom Opieki Wytchnieniowej

Ul. Koźmińska 6,

61-417 Poznań

Tel. 785 318 191, 509 804 818

Poniżej zamieszczamy godziny otwarcia domu i cennik:

Informujemy też, że Dom Krótkiego Pobytu „Poranek” przy ul. Płowieckiej 15, który sprawuje odpłatną opiekę całodobową oraz wsparcie dzienne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i ruchowo,

tymczasowo zawiesił swoją działalność od 01. 04 do 11.04.2021r.

Centrum Wsparcia i Doradztwa (CUD) przy ul. Mielżyńskiego 27/29, które oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną oraz możliwość bezpłatnej opieki nad osobą niepełnosprawną w domu w sytuacjach kryzysowych, w dniach 29.03 – 09.04. 2021r. tymczasowo zawiesza swoja działalność.

 

Wszelkie aktualne informacje dotyczące działalności wyżej wymienionych placówek będziemy przesyłać Państwu na bieżąco.

Pozdrawiamy – Zespół psychologiczno-pedagogiczny 103


 Drodzy Rodzice! 

 
To już ten czas…czas Cudów…nowej Nadziei…czas Miłości….Pozwólmy sobie Wszystko…
 
I kolęda….też na ten czas… 
 

Roman Brandstaetter

„Przypowieść o Narodzeniu Pańskim”

W pewnym człowieku narodził się Chrystus.

Ale ów człowiek nie słyszał          

Anielskich harf,

Ani śpiewu pasterzy,

Ani nie przyniósł Chrystusowi w darze

Złota i mirry

Na podobieństwo trzech Mędrców.

Nie miał złota i mirry.

Ani nie uważał się za mędrca.

Ofiarował Mu natomiast

Swoją samotność,

Swoje cierpienia,

Swoje grzechy,

Swoją biedę,

Swoje upadki,

Po prostu

Wszystko, co posiadał.

Powiedział:

– Ty zawsze polujesz na człowieka, Panie.

Upodobałeś sobie mnie,

Chociaż nie wiem dlaczego…

Tak narodził się Chrystus w pewnym człowieku.

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia  – życzymy Wam Drodzy Rodzice –

bliskości, przytulenia, ciepła, dobrych słów i myśli.

Życzymy Wam Nadziei, która oddala to, co niechciane

a to, co zwyczajne i oczywiste zamienia w magiczne momenty i w chwile,

które chce się zatrzymać na zawsze.

Życzymy Wam i sobie Narodzenia tego, czym dla wierzących jest Bóg,

a dla niewierzących –   istotą człowieczeństwa ….  Miłość!

 
 
Pozdrawiamy ciepło i już świątecznie
Zespół psychologiczno – pedagogiczny 

Drodzy Rodzice!

Dziś zachęcamy Państwa do zapoznania się z artykułem Świat wibracji i człowiek  o potędze pozytywnych myśli… Czasy dla wielu mało sprzyjające. Na okoliczności , w których się znajdujemy często mamy bardzo mały wpływ, żeby nie powiedzieć – żaden. Ale na pewno tylko od nas zależy jak o danych wydarzeniach myślimy. 
 
Dodatkowo miłośników skrzydlatych przyjaciół propozycja przygotowania grudniowej uczty dla nich 🙂 

Zachęcamy też Państwa do skorzystania z możliwości uzyskania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym w ramach unijnego projektu Pomocy Wytchnieniowa, prowadzonego przez fundację Totus Tuus. Chętni do skorzystania z programu rodzice proszeni są o kontakt telefoniczny z przedstawicielką Fundacji Panią Agnieszką Ciesielską tel. 785 720 202. Pracownicy Fundacji kwalifikują Rodzinę do skorzystania z programu na podstawie wywiadu domowego. Opieka w ramach programu jest częściowo odpłatna – rodzic ponosi koszt 10zł/godz. opieki nad dzieckiem.  

 

Pozdrawiamy Państwa bardzo serdecznie na ostatniej  już prostej przed świętami…
Dużo zdrowia, sił….i pozytywnych myśli. 
Zespół psychologiczno – pedagogiczny  
 
 

 

 

 


Drodzy Rodzice!

Dziś zachęcamy do zapoznania się z artykułem „5 powodów dla których warto czytać książki”. I choć przez fakt przejścia dzieci na nauczanie zdalne macie Państwo zdecydowanie mniej przestrzeni na tego typu aktywności, to może uda się mimo wszystko wygospodarować trochę czasu na ulubioną lekturę…Aura za oknem sprzyja  zaparzeniu dobrej herbaty i schowaniu się w ulubionym fotelu 🙂 

Dzielimy się również informacją o działającym  tzw. Pogotowia Empatycznego przeznaczonym dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.  Jest to oferta bezpłatnych spotkań on-line prowadzonych przez różnych certyfikowanych specjalistów, gdzie możecie Państwo uzyskać szeroko rozumiane wsparcie psychologiczno – emocjonalne. Wszystkie szczegóły zawarte są w przesłanym załączniku.  

Następne spotkanie w Pogotowiu Empatycznym już w najbliższy piątek 11.12 w g. 19.30 – 20.30. Spotkanie poprowadzi Pani Weronika Górska-Wolniewicz, certyfikowana trenerka Minimediacji SNO opartych na PbP. Żona od lat 10, mama 2 dzieci, w tym prawie 4 latka ze sprzężoną niepełnosprawnością fizyczno-umysłową. 

Mama jednej z naszych uczennic podzieliła się z nami linkiem do internetowego sklepu z ciekawymi zabawkami oraz pomocami dydaktycznymi dla dzieci. Być może w grudniu poszukujecie Państwo inspiracji na mądry prezent dla Waszych dzieci lub dzieci z rodziny. Ceny są dosyć wysokie, ale przekłada się to na wysoką jakość merytoryczną i materiały wykorzystane do produkcji( to bardzo „pancerne” zabawki, a to niejednokrotnie istotna rzecz w przypadku naszych dzieciaków).

https://habapolska.pl/?gclid=EAIaIQobChMIsMnC1PG77QIVj7d3Ch0Y6wbVEAAYAiAAEgK4ivD_BwE

  A tu rozwój przez muzykę i dźwięki ( karty dźwiękowe)

https://shop.pomelody.com/pl/blog/karty-edukacyjne-z-dzwiekiem-dla-rozwoju-intelektu-i-wyobrazni/

Jest też propozycja dla rodziców, którzy będą mieli ochotę na wykonanie pracy plastycznej wraz ze swoim dzieckiem. Zimowe drzewo. Materiały w załącznikach. Choć życzymy przede wszystkim prawdziwej zimy za oknem…Szkoda, że póki co ucieszyć się śniegiem mogliśmy w Poznaniu tylko jeden dzień…

Zimowe drzewo -praca plastyczna

Drzewo – szablon

Pamiętajcie Państwo proszę, że  pozostajemy do Państwa dyspozycji ( kontakt osobisty podczas szkolnych dyżurów, mailowy, telefoniczny, na platformie komunikacyjnej Microsoft Teams).

 

Pozdrawiamy serdecznie życząc dużo potrzebnych sił i zdrowia

Zespół psychologiczno – pedagogiczny


Drodzy Rodzice! 

Dziś zapraszamy Was do zapoznania się z treścią artykułu „Klapsy – czy to skuteczna metoda wychowawcza?” Od zawsze temat kontrowersyjny, trudny, angażujący…

Ponad to artykuł dr ekonomii Piotra Michonia –  naukowo zajmującego się badaniem poziomu SZCZĘŚCIA w życiu i jak sam o sobie mówi – jest człowiekiem zainteresowanym po prostu drugim człowiekiem. Prywatnie – mąż, ojciec 4 dzieci, z zamiłowania podróżnik, fotograf, biegacz. 

Dziś coś dla mężczyzn, choć nie tylko. „Jestem mężczyzną. Nie pomagam w domu.” Serdecznie polecamy ! 

https://ekonomiaszczescia.pl/jestem-mezczyzna-nie-pomagam-w-domu/

 

Poniżej informacja dla Państwa, o przekazanie której prosił nas Paweł Dawidziak – założyciel  Centrum Pozytywnej Energii w Poznaniu.

W ofercie bardzo wiele ciekawych i interesujących spotkań dla Państwa, koszt 10 zł, forma spotkania: on-line. WARTO!!! 

Dzień Dobry!

Będę zobowiązany jeśli uda się przekazać informacje do jak największej grupy Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych.Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, które zwiększają ilość stresu wśród nas wszystkich mamy do zaproponowania kilka wydarzeń, które są już dodane zarówno na naszej stronie internetowej jak i w systemie logowania.

Wszystkie wydarzenia są przeznaczone dla Rodziców/Opiekunów Niepełnosprawnych Dzieci, ze względu na sytuację epidemiologiczną nie jesteśmy w stanie zorganizować spotkań w Centrum stąd wszystkie odbędą się w formule online.
Po zarejestrowaniu się każdy otrzymać link z adresem, pod którym będzie można wziąć udział w wydarzeniu na żywo. ( max 24h przed planowanym wydarzeniem). 

www.centrumpozytywnejenergii.pl

https://cpe.iloveziemek.stronazen.pl/

 


Drodzy Rodzice!

Obecna, utrzymująca się od wielu miesięcy, sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy zadbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Zachęcamy do zapoznania się z użytecznymi wskazówkami jak dbać o swoje samopoczucie oraz gdzie szukać pomocy w razie pogorszenia stanu zdrowia psychicznego.

10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii – artykuł

Serdecznie pozdrawiamy

Zespół Psychologiczno – Pedagogiczny ZSS 103


Drodzy Rodzice!

W miesiącu listopadzie otulamy się ciepłym kocem i z utęsknieniem wyczekujemy na promyk słońca.
W miesiącu listopadzie otulamy się wspomnieniami o tych, którzy dotknęli naszego serca i pozostali
w nim na zawsze…

Czar wspomnień trwa. I nadzieja, że gdzieś tam…

Magia miłości polega na tym, że jeśli jest prawdziwa, to nie ma końca.

Pamiętamy, myślimy, tęsknimy, wierzymy..

Pamiętamy o tych, których choć nie ma, to są.

Pamiętamy o naszych najbliższych, pamiętamy o naszych przyjaciołach, kolegach i koleżankach,
o nauczycielach i o pomocach, o naszych uczniach, uczestnikach i o ich bliskich.

Pamiętamy o Tobie Krzychu, który uczyłeś nas, że największą wartością w miejscu, gdzie się znaleźliśmy razem z Tobą, jest człowiek.

A, że byłeś poetą,,.. hmm, czy  każdy to wie..

Dziś dzielimy się Tobą przez fragmenty Ciebie… wymyślone, przeżyte, wyśnione, zapisane.

 

Dziękuję Boże                                                                            „Gdy w scenerii nieziemskiej

za to co mi dajesz…                                                                      wśród szalonych wichrów

Za – trawy jasnej                                                                 i lecących z nieba

rosnące dywany                                                                     wiader deszczu – wody…

i śniegu strzępy

które pod nogami                                                                   Otoczony blaskiem nieziemskiej poświaty

w przepastną miłość ziemi                                                      stałem

uciekają                                                                                tam mi dziwnie się nagle zrobiło…

 

Za – słońca uśmiech                                                              Ja – tak mocny przecież

oczy co zamyka                                                                     silny doświadczeniem

jak syn                                                                                 świadom swojej mocy

najbardziej wierny                                                                potęgi rozumu

zamknie ojcu swemu…                                                          stałem się niczym…

 

za –  deszcz, za – chmury                                                       Nagle i

gdyż i one świadczą                                                               bez prawa powrotu do mocy…

o obecności Twojej

przy mnie…                                                                        Ot – bzdet tego świata

Panie…”                                                                            ulotne westchnienie

                                                                                          Oddech pośród wichru

KM.L. 1976                                                                       tak samo…

                                                                                           

                                                                                           Człowiek…

                                                                                                      KM.L. 2008

 

„Te spacery nasze                                                                 „A przecież przedarły się

jak bramy zamknięcie…                                                               żarliwa moc błękitu

                                                                                                  i pasemko bieli

Wpierw jest długie                                                               przez czerń chmur deszczowych

nerwowe poszukiwanie klucza                                               i szarość przyziemną…

potem w ciemności                                                                Nadzieja!

długie zamyka odszukanie                                                     Nadzieja pewności

i skowyt jękliwy                                                                  że gdzieś tam

trzask radosny skobla…                                                       poza wzrokiem

                                                                                          dostępnych obszarów

Te spacery nasze…                                                               ten błękit, to niebo

                                                                                          Wciąż trwa niewzruszone…   KM.L. 2007

Ruchy dobrze znane

do zbolenia mięśni idąc

od radości                                                                            „Więc – jeśli umrę

wciąż prawoskręt głowy                                                       cóż po mnie zostanie

dobrze znane oczy                                                                to samo zwierciadło do zbicia

że zakrawa na kpinę                                                            w tej – najcudowniejszej przecież

czasem                                                                                chwili urodzenia?

nowe słowo…                                                                    

                                                                                          Więc – jeśli umrę

Te spacery nasze…                                                               cóż po mnie do śmierci

                                                                                          Niespokojnym truchtem – jak ja –

Czego oczekujesz?                                                                 Będzie biegło

pędzą na nas miasta                                                             Więc jeśli umrę…

w lamp długim pochodzie…                                                  – – –

dwurytm naszych nóg                                                           Więc – jeśli stworzę

tętniących po bruku                                                              cóż po mnie zostanie

i nuty wciąż od nowa                                                           czy tylko ta chwila

śpiewanych melodii                                                               czytania…?”             KM.L. 1976

słowa wiersza – jednego                                                      

mówimy go razem…                                                                               

                                                                                         

Koniec wiersza                                                                    „Panie – zrzuciłeś miliardy istnień swych

wchodzimy do domu                                                             z drzew

ruchy studiowane wciąż                                                        by na ziemię padły…

życia praktyką                                                                     Panie – oko moje nie umiało

zamykają uściskiem                                                              tego dostrzec…

jak kluczem                                                                         Tyś mi dał wszystkie moje oczy

                                                                                          Panie…   

KM.L. 1975                                                                       Panie…

                                                                                          Jak drzewo od dołu umiera

                                                                                          by ono samo mogło dalej żyć

                                                                                                      tak samo bieg

                                                                                                      nie mną

                                                                                          wystraszonej sarny

                                                                                                      daje mi życie…

                                                                                                      Panie…

                                                                                                      Choć muszę iść wiem

                                                                                                      że wrócę”               KM.L. 1976

„Wszyscy idziemy tą samą drogą do Pana Boga, ale niektórzy nadrabiają drogi”

 KM.L.


Drodzy Rodzice,

Pragniemy poinformować o możliwości bezpłatnych konsultacji psychiatrycznych i psychologicznych  w ramach programu  Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Centrum powstało z myślą o najmłodszych mieszkańcach Poznania, którzy potrzebują opieki psychiatryczno-psychologicznej. Misją Centrum jest zapewnienie kompleksowego leczenia i profesjonalnego wsparcia na każdym etapie procesu zdrowienia. Specjaliści ze Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego pomagają dzieciom i młodzieży borykającym się z różnymi problemami psychicznymi. W ramach bezpłatnego wsparcia oferują indywidualną terapię poznawczo-behawioralną oraz terapię systemową, a także terapię pedagogicznąterapię rodzinną.

 W ramach Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego prowadzone są konsultacje psychiatryczne i udzielane porady psychoedukacyjne. Lekarze i psychologowie działają nie tylko w siedzibie Centrum, lecz także w środowisku pacjenta. Wspierają  rodzinę, opiekunów, nauczycieli i inne ważne dla dziecka osoby. Razem z fundacją AKME prowadzą także oddział dzienny dla podopiecznych wymagających stałej opieki. Organizują tam terapie grupowe, warsztaty umiejętności społecznych oraz zajęcia socjoterapeutyczne.

Więcej informacji na stronach:

Poradnictwo dla Dzieci i Młodzieży Poznań:

https://www.swps.pl/uslugi/srodowiskowe-centrum-zdrowia-psychicznego

Poradnictwo dla dorosłych Poznań:

https://sczp-poznanpolnoc.pl/

Dla mieszkańców Swarzędza:

Punkt Koordynacyjno-Zgłoszeniowy ŚCZP Dorośli
Tel.: 537 591 115
Adres: ul. Piaski 8, 62-020 Swarzędz

Punkt Koordynacyjno-Zgłoszeniowy ŚCZP Dzieci i Młodzież
Tel.: 537 235 352
Adres: ul. Spacerowa 4, 62-020 Zalasewo

Dyżur telefoniczny ŚCZP:  (w dni wolne od pracy)
Tel: 536-445-218  lub  537-591-115

 

Serdecznie pozdrawiamy

Zespół Psychologiczno – Pedagogiczny ZSS 103


Drodzy Rodzice!

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Przez  cały okres nauki, bez względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację, będziemy nadal zamieszczać przygotowane dla Państwa interesujące artykuły i informacje z dziedziny psychologii dziecka i wychowania. Dziś zapraszamy do zapoznania się z pierwszym z nich – artykułem poruszającym problem stawiania dzieciom granic w wychowaniu.

Stawianie dziecku granic

Serdecznie pozdrawiamy

Zespół Psychologiczno – Pedagogiczny ZSS 103


Szanowni Państwo,

zachęcamy wszystkich Rodziców, których dzieci wkrótce będą absolwentami naszej Szkoły Przysposabiającej do Pracy, lub Grup Rewalidacyjno- Wychowawczych do zapoznawania się z ofertą placówek przeznaczonych dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Poniżej zamieszczamy wykazy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowych Domów Samopomocy w Poznaniu i powiecie poznańskim.

WTZ Poznań

WTZ powiat poznański

ŚDS Poznań

Serdecznie pozdrawiamy

Zespół Psychologiczno – Pedagogiczny ZSS 103