im. Marii Grzegorzewskiej w Poznaniu

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci-informacje o stowarzyszeniu

Regulamin Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

INFORMATOR TPD 2020-2021


AKTUALNOŚCI SZKOLNEGO KOŁA  TPD:


W ramach akcji Starsi Młodszym przekazaliśmy dziś najmłodszym uczniom kolorowe wiatraki!”


 

Program „Starsi młodszym”

Grupa B2 wykonała Album o warzywach i przekazała niespodziankę młodszym kolegom z grupy A4.

Uczestnicy zespołu RW 15, z pomocą pań, upiekli ciasteczka, które zostały przekazane młodszym koleżankom i kolegom ze szkoły przy ulicy Kanclerskiej.


RECYKLINGOWE ZABAWKI

Uczniowie z grupy B2 przygotowali recyklingowe zabawki, które przekazali młodszym kolegom z grupy A8.

 


PROJEKT  „Starsi – młodszym”

Uczniowie grupy C6 przygotowali z nakrętek korale do nawlekania dla uczniów młodszych klas.


GRA

Uczniowie poziomu C -Łukasz i Dominik -laminowali obrazki do wiosennego i świątecznego dobble. Gry zostały przekazane uczniom klasy A8.


Rękawice sensoryczne


Uczniowie grupy B2 przygotowali niespodziankę dla grupy A4. Samodzielnie wykonali rękawice sensoryczne. Zobaczcie jak wyszły 😉


PROJEKT „STARSI MŁODSZYM – Walentynkowe serca

Uczniowie grupy B2 przygotowali walentynkowe serca dla swoich koleżanek i kolegów z grupy A4.


PROJEKT  „Starsi – młodszym” – GOFRY

W dniu 26.02. 2021r Wiktoria z grupy C6 z panią Moniką przygotowywała gofry dla uczniów z poziomu A oraz uczniów świetlicy dla dzieci rodziców walczących z Covidem.


PROJEKT „Starsi młodszym” – butelki sensoryczne

Zespół RW 15 przygotował butelki sensoryczne, które zostaną przekazane młodszym koleżankom i kolegom ze szkoły przy ul. Kanclerskiej.


DZIEŃ NAUCZYCIELA 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, uczestnicy zespołów RW 15 i 16 przygotowali okolicznościowe kartki, które zostały przekazane pracownikom szkoły przy ulicy Rycerskiej.


PROJEKT „STARSI MŁODSZYM”

W ramach programu szkolnego koła TPD „Starsi Młodszym”,  grupa B2 przygotowała niespodziankę dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z grupy A1 – organizer na przybory szkolne. Mamy nadzieję, że prezent wszystkim się spodobał.


PROJEKT „STARSI MŁODSZYM”
05.03 w ramach projektu TPD „Starsi młodszym” uczniowie sadzili drzewka szczęścia i przekazywali je każdej klasie z poziomu A do upiększenia! 🙂 idzie wiosna!

PROJEKT „STARSI MŁODSZYM”
Klasa C1 i B5 przygotowała walentynkowe przysmaki dla naszych „maluchów”.

WARSZTATY Z SENSOPLASTYKI
12.12.br odbyły się warsztaty z sensoplastyki w ramach programu szkolnego  koła TPD – Starsi Młodszym.  Starsi uczniowie wykonywali gniotki dla najmłodszych przebywających w świetlicy.

TYTKA CHARYTATYWNA – AKCJA ZAKOŃCZONA
11.12 zakończyliśmy akcję „Tytka charytatywna”. Przekazaliśmy żywność i artykuły higieniczne zespołowi Caritas działającemu przy parafii p.w. św. Jerzego. Zebraliśmy 7 pełnych toreb. Nasi uczestnicy je zapakowali i przywieźli na miejsce. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

W dniu 5.12 19r. odbyły się warsztaty plastyczne „Kartka dla Nauczyciela”. Uczniowie grup B1, B2, B5, B11, B13, B14, B15 przygotowali kartki świąteczne dla swoich nauczycieli.


PROJEKT „STARSI MŁODSZYM”

Uczniowie grupy B1 przygotowali „misiowe ciasto jogurtowe” dla swoich kolegów z grupy A7.  Tak uczciliśmy 17. Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mamy nadzieję, że wszystkim smakowało!


W dniu 26.11.2019 r. uczniowie grupy B1 wybrali się na wycieczkę do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 3 w Tucholi. Wspólnie z uczniami tamtejszej szkoły bawiliśmy się na zabawie andrzejkowej, próbowaliśmy pizzę przygotowaną specjalnie dla nas oraz zwiedziliśmy rynek miasta. Od naszych przyjaciół z Tucholi otrzymaliśmy piękne prezenty – serca z masy porcelanowej oraz unikatowy kalendarz na nowy rok. Bardzo dziękujemy za zaproszenie, serdeczne przyjęcie, wspaniale spędzony czas i wiele niezapomnianych wrażeń!


PROJEKT  – PROGRAM EDUKACYJNY Z ZAKRESU EKOLOGII

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, jako organizacja pożytku publicznego, zaproszone zostało do projektu realizowanego przez firmę UNILEVER oraz sieć sklepów AUCHAN.

1% z zakupu produktów – Knorr, Lipton, Dove, Rexona, Surf, Coccolino, Domestos, Cif i Seventh Generation, w dniach 17-30 października w sklepach Auchan w całej Polsce zostanie przeznaczony na program edukacyjny z zakresu ekologii dla dzieci z ognisk i świetlic TPD.

Każdy z nas również może przyłączyć się do tej akcji.

Serdecznie wszystkich zachęcamy! 🙂


PROJEKT „STARSI MŁODSZYM”

Uczniowie grupy C5 realizowali projekt TPD „Starsi młodszym” i przygotowywali słodki poczęstunek dla dzieci ze świetlicy. Wygląda smakowicie 😉


ZBIÓRKA ODZIEŻY

Tak starsi uczniowie składali i segregowali ubrania używane, zebrane podczas jesiennej akcji, zorganizowanej przez szkolne kolo TPD, dziękujemy! 


AKCJA „STARSI MŁODSZYM”

W ramach programu edukacyjnego szkolnego koła TPD pt. „Starsi młodszym” uczniowie klas B i C przygotowali swoim najmłodszym koleżankom i kolegom kolorowe przypinki z imieniem i nazwą grupy klasowej.

Znakomicie nadają się również do oznakowania szkolnego plecaka!


100 – lecie TPD

Z okazji 100-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w naszej szkole przygotowano wystawę zdjęć ukazującą wszystkie działania dotychczas podjęte przez nasze szkolne koło TPD. Zdjęcia obejrzeli uczniowie, pracownicy szkoły, a także wszystkie osoby, które odwiedziły naszą placówkę podczas Drzwi Otwartych w dniu 16 marca 2019 r.
Drugim przedsięwzięciem realizowanym przez szkolne koło TPD było zorganizowanie konkursu plastycznego: „100-lecie TPD – kartka urodzinowa”. Otrzymaliśmy 23 prace z całej Polski, spośród których wytypowane zostało I, II i III miejsce. Nagrody trafiły do dzieci
i młodzieży z Działdowa i Białegostoku.
Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom!!!


Spotkanie z Majką

Po raz kolejny odwiedziliśmy absolwentkę naszej szkoły – Majkę. Tym razem z Mają spotkała się Ola – koleżanka z dawnej klasy. Spotkaniu towarzyszyła wielka radość a wspólny czas upłynął na rozmowach, poczęstunku i grze!


Zbiórka artykułów plastycznych

20.02 pojechaliśmy do rodziny, dla której uczniowie i pracownicy naszej szkoły zbierali artykuły plastyczne z inicjatywy szkolnego koła TPD! Udało nam się zgromadzić dwa ciężkie kartony przyborów szkolnych a na miejscu zostaliśmy bardzo miło przyjęci Dziękujemy wszystkim za włączenie się w akcje!


Kiermasz biżuterii

W dniach 6 i 7 lutego w szkole przy ul. Kanclerskiej odbył się kiermasz biżuterii, z którego część „dochodu” została przeznaczona na działalność szkolnego koła TPD.
Pracy było sporo-najpierw wykonanie biżuterii, opisanie jej, zawieszenie na tablicy a następnie prowadzenie stoiska. Chłopcy z klasy C3-Łukasz i Krystian i Grzegorz
poradzili sobie ze wszystkim doskonale!


Konferencja PILGRIM

W sobotę 05 stycznia 2019 roku w naszej szkole odbyła się konferencja Pilgrim. Przedstawiciele szkolnego koła TPD zaprezentowali projekt „Ziarnko do ziarnka” i otrzymał on certyfikat.


Majka

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia udało się odwiedzić absolwentkę naszej szkoły-Majkę. Dobrze było powspominać, pośmiać się i wypić razem herbatę. Dużo radości dało nam to spotkanie! Majce chyba też!!!


Warsztaty plastyczne w ranach projektu „KARTKA DLA NAUCZYCIELA”

Z inicjatywy szkolnego koła TPD w dniu 5.grudnia 2018r. zorganizowano warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie naszej szkoły przygotowali kartki okolicznościowe z okazji świąt Bożego Narodzenia. W warsztatach wzięły udział grupy: A7, B1, B3, B13, B14. Uczniowie wykonali ok. 70 kartek , które wysłano pocztą do wszystkich emerytowanych i urlopowanych Nauczycieli. Każda kartka opatrzona została pieczątką szkolnego koła TPD, którą przystawiali sami uczniowie.
Mamy nadzieję, że wszystkim Nauczycielom sprawiliśmy miłą niespodziankę przesyłając im życzenia i pozdrowienia od całej społeczności szkolnej.


KARTKA BOŻONARODZENIOWA

Uczniowie grupy C3 wspólnie ze swoim wychowawcą własnoręcznie przygotowali kartki okolicznościowe z okazji świąt Bożego Narodzenia. Jedna z kartek adresowana była do uczniów i wszystkich pracowników
Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 3 w Tucholi, druga do osoby, która od dłuższego czasu współpracuje ze szkolnym kołem TPD. Na każdej kopercie przystawiona została pieczątka TPD.
Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!!!


ZBIÓRKA ODZIEŻY I ARTYKUŁÓW UŻYTKOWYCH

W październiku po raz kolejny przeprowadzono w naszej szkole, we wszystkich trzech oddziałach akcję „Szperka”, podczas której zbieraliśmy odzież, buty, torebki, zabawki i inne artykuły użytkowe. W tym roku do pomocy przyłączyli się starsi uczniowie oraz kandydaci na harcerzy „Nieprzetartego Szlaku”. Pomoc była nieoceniona, zwłaszcza, że kartony wypełnione były po brzegi. Młodzież pomagała w układaniu ubrań, sortowaniu oraz przenoszeniu pudeł i worków do samochodu. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za przyłączenie się do akcji i liczymy na Wasze wsparcie podczas kolejnej zbiórki, którą planujemy na wiosnę przyszłego roku. Szczególnie liczymy na naszych uczniów i ich pomoc.


KARTKA DLA NAUCZYCIELA

Wychowawcy klas, będący członkami szkolnego koła TPD wspólnie ze swoimi uczniami wzięli udział w inicjatywie pod hasłem „Kartka dla Nauczyciela”. W ramach zajęć rozwijających kreatywność oraz podczas warsztatów plastycznych przygotowano piękne kartki okolicznościowe dla nauczycieli przebywających na urlopach zdrowotnych. Kartki opatrzone pieczątką szkolnego koła TPD, wysłane zostały pocztą i były miłą niespodzianką dla wszystkich Pań z okazji Dnia Edukacji Narodowej.


GOŚCIE Z TUCHOLI

Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 3 w Tucholi wraz z opiekunami w odpowiedzi na nasze zaproszenie przyjechali do nas na festyn „Świat w kolorach”, który odbył się dnia 7. czerwca 2018r. Miło było się spotkać, porozmawiać, pobawić i wspólnie spędzić czas. Dzieci wyjechały zadowolone i pełne wrażeń.


ZAPROSZENIE

W dniu 22.05.2018r. uczniowie z oddziału Ognik: Wiktoria, Mikołaj, Krysia i Martin przygotowali zaproszenie na festyn „ŚWIAT W KOLORACH” dla swoich kolegów i koleżanek ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 3 w Tucholi. Warsztaty plastyczne odbyły się w świetlicy. Dzieci wspólnie stworzyły barwne zaproszenie, które wysłane zostanie do Tucholi. Czekamy teraz na spotkanie i na wspólną zabawę podczas festynu.


KONKURS PLASTYCZNY „EKODRZEWO”

Konkurs plastyczny „EKODRZEWO” zorganizowany przez szkolne koło TPD, Pilgrim oraz świetlice szkolne został rozstrzygnięty!
Otrzymaliśmy 15 prac konkursowych.
Zwyciężyła praca przygotowana przez uczniów z grupy B1 – Filipa, Huberta, Tomka i Kacpra.
Drugie miejsce zajęła grupa B7 –  Wiktoria, Martin, Łukasz i Mateusz.
Trzecie miejsce przyznano przedszkolakom z Przedszkola Integracyjno – Terapeutycznego „Miś”. Pracę  wspólnie przygotowali – Matylda, Włodzimierz, Jan oraz Leon.
Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział w naszym konkursie.


KARTKA WIELKANOCNA DLA KOLEŻANEK I KOLEGÓW Z TUCHOLI

 

W dniu 20 marca podczas warsztatów plastycznych w świetlicy na Ogniku grupa uczniów przygotowała piękna kartkę świąteczną dla całej społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 3 w Tucholi. Praca wykonana została techniką decoupage na papierze. Dzieci same wybierały motywy na wielkanocnych serwetkach, cierpliwie wycinały wzory i samodzielnie tworzyły kompozycję.

Mamy nadzieję, że tą kartką sprawiliśmy dużą  przyjemność koleżankom i kolegom z Tucholi.


GRUDZIEŃ W TPD

Grudzień, to piękny miesiąc. Wszyscy czekamy na Boże Narodzenie, choinkę, pierniki, jasełka i Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Czekając na ten magiczny czas nasi uczniowie przygotowali wiele niespodzianek dla swoich koleżanek i kolegów z innych placówek.

12 grudnia podczas warsztatów w świetlicy na Ogniku, grupa uczniów przygotowała kartkę świąteczną dla dzieci i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolono – Wychowawczego w Tucholi. Byli to uczniowie, którzy we wrześniu przekazali prezenty zebrane przez nas dla całej społeczności tamtejszej placówki. Piękna kartka z Mikołajem i życzeniami została wysłana do Tucholi. Mamy nadzieję, że sprawiliśmy im wszystkim dużo radości.

Uczniowie z Rycerskiej, Ognika i Floriana pod kierunkiem swoich wychowawców wykonali piękne stroiki świąteczne, które trafiły do pensjonariuszy z „Arki”.

Pod koniec listopada rozpoczęliśmy zbiórkę odzieży dziecięcej z zamiarem przekazania jej do Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”. Do ubrań, których zebraliśmy całe mnóstwo chcieliśmy dołączyć jeszcze coś, własnoręcznie przygotowanego przez nasze dzieci. I tak podczas zajęć w świetlicach na Rycerskiej i Ogniku powstały śliczne ozdoby świąteczne: renifery, łańcuch, Mikołaje i świeczniki. Pudełko pełne ozdób przekazaliśmy paniom z CWR „Swoboda”, które w imieniu swoich podopiecznych odebrały prezenty. Zebranych ubrań było tak wiele, że część z nich postanowiliśmy przekazać również do ośrodka Caritas.

Jak widać nasi uczniowie nie próżnowali i pięknie przygotowali się na Boże Narodzenie dając od siebie, to co mają najcenniejszego, czyli czas, pracę, zaangażowanie i chęć zrobienia czegoś dla innych. Radość obdarowywanych jest bezcenna, ale widok uśmiechniętych i szczęśliwych uczniów, którzy tak bardzo starają się, żeby sprawić przyjemność innym jest dla każdego nauczyciela największą nagrodą.

 

Pomyślności w Nowym Roku oraz pięknych i mądrych inicjatyw życzą

Członkowie szkolnego koła TPD


AKCJA SZLACHETNA PACZKA ZAKOŃCZONA OGROMNYM SUKCESEM!
Spełniliśmy wszystkie potrzeby rodziny!
Dzięki rodzicom, uczniom, nauczycielom, pracownikom zapakowaliśmy aż 20 paczek ! 
Wczoraj zawieźliśmy paczki do magazynu, które dziś zostaną przez ręce wolontariuszki doręczone do naszej rodziny!
Pojedzie do nich między innymi: żelazko, deska do prasowania, sześć par butów, trzy kartony ubrań, żywność, środki czystości, kołdra, poduszka, zabawki dla dzieci, pościele….
W magazynie zostaliśmy bardzo miło przyjęci 
Wszystkim, którzy włączyli się w akcje, serdecznie dziękujemy! 

 Bez Was – nie byłoby to możliwe 


ZBIÓRKA DLA TUCHOLI

Z inicjatywy Szkolnego Koła TPD we wrześniu podjęto  akcję na rzecz dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 3 w Tucholi, poszkodowanych w sierpniowej nawałnicy. Zbieraliśmy zabawki, gry, książki, pomoce dydaktyczne i pluszaki.  Do akcji włączyli się rodzice, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Zebrane rzeczy delegacja uczniów osobiście przekazała swoim koleżankom i kolegom z Tucholi. Przyjęto nas wspaniale. Obejrzeliśmy przygotowane przez uczniów przedstawienie, były podziękowania, poczęstunek, rozmowy, gratulacje od władz powiatu tucholskiego. Byliśmy naprawdę wzruszeni tak ciepłym przyjęciem i bardzo szczęśliwi, że sprawiliśmy tyle radości innym.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji!


TRWA AKCJA POMOCOWA NA RZECZ

SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO NR 3 W TUCHOLI !

Szkolne Koło TPD rozpoczęło akcję pomocową na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 3 w Tucholi (dzieci od przedszkola po młodzież uczącą się w szkole zawodowej z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością). Placówka ta, a także uczniowie tego ośrodka bardzo ucierpieli w sierpniowej nawałnicy. Trwa zbiórka na ich rzecz. Potrzebne są zabawki dla maluchów, gry, układanki, pluszaki, pomoce dydaktyczne.

Na wszystkich trzech oddziałach wystawione zostały kartony, do których można wkładać przyniesione rzeczy.

Termin zbiórki do 20.09.17r. 

Serdecznie dziękujemy za każdy przyniesiony dar!


WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK 2017

Akcja pod hasłem Wielka Zbiórka Książek 2017 dobiegła końca!

 Jest to jeden z projektów Fundacji Zaczytani.org polegający na zbieraniu książek w pięciu miastach w Polsce, które później trafią do bibliotek w szpitalach, hospicjach i domach dziecka. Dzięki takim działaniom Fundacji udało się stworzyć już 200 bibliotek i wciąż powstają nowe.

My też mamy w tym swój udział! Akcja w naszej szkole trwała przez kilkanaście dni. W tym czasie stworzyliśmy:

  • na wszystkich trzech oddziałach miejsce, gdzie gromadziliśmy książki przynoszone przez pracowników szkoły i rodziców,
  • uczniowie wykonali 60 zakładek, które dołączone zostały do zebranych książek (mamy nadzieję, że spodobają się czytelnikom),
  • uczniowie kolorowali sowy, którymi później ozdabiali pudła z książkami,
  • wspólnie sortowaliśmy, przeliczaliśmy i wkładaliśmy do pudeł zebrane książki.

          Zebraliśmy 316 książek w tym 140 pozycji  dla dzieci i młodzieży!

            Dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji Zaczytanych!