Nasza Szkoła oferuje uczniom bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. W każdym semestrze mamy dla nich nowe, interesujące propozycje. Po lekcjach uczniowie mogą wziąć udział m.in. w zajęciach Dekoracje – Integracje, zajęciach z cyklu Sztukoteka, warsztatach pracy w glinie czy kółku filmowym.
Kółko filmowe
Na Floriana działa już od października Kółko Filmowe. Spotykają się w nim dotychczasowi i nowi uczniowie z grupy filmowej Łobuzzzy.
Na spotkaniach poznajemy różne gatunki filmowe. Za nami już animacja poprzedzona wizytą w Kinie Muza na filmie pt.: „Pinokio” połączonym z audiodeskrypcją. A także omówiliśmy już gatunek dramatyczny. Wcześniej w sobotę 5 listopada wybraliśmy się do Multikina Malta na film pt.: „Za niebieskimi drzwiami”. Naszym zdaniem to świetny film polski połączony z elementami fantasy. Chwilami było strasznie, ale za to mądrze i z zaskakującym zakończeniem. Zachwyciła nas rola Pani Ewy Błaszczyk, a część opłaty za bilet przeznaczona jest na Klinikę Budzik. Film szczerze polecamy.
Przed nami nocny maraton filmowy i to, co najlepsze czyli poszukiwania filmowych inspiracji na III już Festiwal Filmów nieCodziennych…..
z pozdrowieniami ŁOBUZZY
Dekoracje – integracje
Adresatem programu zajęć technicznych „Dekoracje – integracje” była grupa uczniów pod nazwą „Florki-Dekorki” z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, uczących się w Gimnazjum i klasach Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Zespole Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu.
Założone cele i zadania miały doskonalić nabyte już przez uczniów umiejętności i rozwijać nowe, które umożliwią jak najlepsze przygotowanie ich do wykonywania prostych elementów dekoracyjnych, wystroju stołów na różne okazje, w szczególności na imprezy oddziałowe, poszerzą ich wiedzę i słownictwo, a także dadzą im poczucie zadowolenia i satysfakcji z wykonanych prac, które będą prezentowane na kiermaszu świątecznym na terenie szkoły i poza nią.
Warsztaty pracy w glinie
Glina jest tworzywem bezkształtnym i niezwykle plastycznym w związku z tym pozwala naszym uczniom swobodnie tworzyć swoje wizje zarówno w sposób zamierzony jak i zupełnie przypadkowy. Ma ogromny walor dydaktyczny oraz terapeutyczny. Poprzez pracę z tym materiałem uczniowie rozwijają swoją koordynację wzrokowo-ruchową, sprawność manualną, wyobraźnię, koncentrację uwagi. Efekt wykonanej pracy przynosi ogromne poczucie sprawstwa, a co za tym idzie zwiększa poczucie własnej wartości. Praca z gliną uczy również cierpliwości, umiejętności czekania, ponieważ proces tworzenia trwa dość długo. Uczy również akceptacji porażki- czasami przedmiot, który stworzą zbije się czy popęka. Praca w glinie wspiera również umiejętności planowania oraz pracy w grupie – biorąc udział w zajęciach trzeba dbać o porządek i narzędzia podczas pracy. Wytworzone przez uczniów przedmioty honorują zwycięzców i uczestników Festiwalu Filmów nieCodziennych oraz gości naszej Szkoły, są również wystawiane podczas szkolnych kiermaszy.