im. Marii Grzegorzewskiej w Poznaniu

 „… Zawsze mnie pytają, czy nie boję się, że pewnego dnia stwierdzę, że nie mam już żadnego pomysłu na film. To mi nie grozi. Boję się czegoś zupełnie innego – że umrę zanim zdążę sfilmować wszystkie moje pomysły…”

Woody Allen

 

Serdecznie zapraszamy do nadsyłania filmów

     na czwartą edycję Festiwalu Filmów nieCodziennych.

4.Festiwal FnC odbędzie się w piątek 11 maja 2018 r. w Kinie Pałacowym
w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Zaproszenie kierujemy zarówno do amatorów  jak i do profesjonalistów tworzących projekty filmowe z udziałem osób z niepełnosprawnością.

Chcemy zachęcić Państwa do podzielenia się swoimi twórczymi dokonaniami, będącymi efektem marzeń, nowych odkryć i poszukiwań, wspólnej drogi, odkrywania pasji i nowych możliwości oraz wcielania się w role wynikające z pracy nad filmem, bądź udziałem w samym filmie.

Swoją ofertę kierujemy do młodzieży z niepełnosprawnością ze szkół  gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych, klas przysposabiających do pracy, a także uczestników warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy.

W trakcie tworzenia zachęcamy do korzystania z legalnych źródeł muzycznych, współpracy z  kompozytorami lub komponowania własnych utworów.

 

„… Istniejemy tylko w tym, co robimy…”

– Federico Fellini

Pragnąc rzetelnie przeprowadzić selekcję i wybrać  dzieła, które zaprezentujemy szerszej publiczności z niecierpliwością czekamy na Państwa zgłoszenia do 31 stycznia 2018 r.

 

Z filmowym pozdrowieniem,

Organizatorzy

zapraszamy na stronę ffnc.pl

Pliki do pobrania:

Regulamin uczestnictwa

Karta Filmu

 

ZOBACZ REPORTAŻ Z III FESTIWALU FILMÓW nieCODZIENNYCH :

https://wtkplay.pl/video-id-34971-niepel

 

FESTIWAL FILMÓW nieCODZIENNYCH

Pomysł Festiwalu Filmów nieCodziennych zrodził się w głowach dwóch szalonych pedagogów specjalnych: Kingi Malik – Gunia i Ewy Woźniak, nauczycielek na co dzień pracujących w Zespole Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu podczas tworzenia filmu pt. „Sen nocy nie tylko letniej”, realizowanego w ramach „Wielkiej Przygody z Filmem” pod opieką artystyczną reżysera Jacka Filipiaka.

Oczarował Nas efekt końcowy 1,5 – rocznej pracy Naszej Młodzieży i Dobrych Ludzi (Amatorów i Profesjonalistów), którzy wspólnie z Nami realizowali poszczególne etapy realizacji filmu. Często słyszałyśmy… i co robimy dalej?

Wraz z Uczniami chcieliśmy pokazać Nasz Film szerszej publiczności. Brakowało Nam festiwalu, w którym znalazłoby się miejsce na filmy z udziałem Osób Niepełnosprawnych spełniających się w roli Aktorów i Twórców, pozbawionych sztucznych wzruszeń, wywołujących jedynie litość i współczucie widza.

Postanowiliśmy zatem stworzyć Własny Festiwal!!!

Celem Festiwalu Filmów nieCodziennych jest przekazanie wiedzy na temat Osób z niepełnosprawnością, ich szczególnej wrażliwości, pięknie, niebanalności i naturalności. Chcemy wyjść ponad niepełnosprawność, pokazać Ludzi, którzy w świecie uczuć często są Naszymi Przewodnikami. Ludzi poszukujących własnej tożsamości, mających własne pasje i przemyślenia na temat sztuki, przyrody i życia w społeczeństwie.

 

I FESTIWAL FILMÓW nieCODZIENNYCH

I Festiwal Filmów niecodziennych odbył się 8 maja 2015 roku.

W zaproszeniu do konkursu prosiłyśmy Opiekunów grup, aby podczas realizacji filmów stworzyli Młodym Twórcom możliwości wyrażania siebie, wchodzenia w nowe role aktorskie i społeczne, a także wzbogacenie Ich o nowe doświadczenia i umiejętności.

Projekt skierowany był do uczniów i dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, z klas przysposabiających do pracy, a także uczestników warsztatów terapii zajęciowej czy też środowiskowych domów samopomocy.

Nadesłano 16 filmów z Poznania i okolic. W drodze wstępnej selekcji filmów odrzucono 6 filmów i wyłoniono 10 filmów konkursowych, które będą walczyły o nagrody. Przesłany materiał filmowy zaskakiwał różnorodnością form (m. in. teledyski, filmy dokumentalne, filmy fabularne) oraz wielobarwnością i uniwersalnością tematów. W wielu filmach odpowiadano na pytania egzystencjalne tj. Kim jestem?, Kim chciałbym być?Poruszano tematy ponadczasowe, zastanawiano się nad tam.. Czym jest miłość/przyjaźń? Dzielono się marzeniami i pasjami.

Sala Nowego Kina Pałacowego była wypełniona po brzegi. 150 miejsc zajmowały Niezwykłe Osobowości, w jednym miejscu spotkali się profesjonaliści i amatorzy. Ludzie o niezwykle wrażliwych temperamentach, pełni pasji i chęci życia.

W Jury Festiwalu zasiedli:

Jacek Filipiak – Przewodniczący Jury. Reżyser filmów dokumentalnych (Bidul) i fabularnych (Zerwany, Świadek koronny) oraz seriali (Odwróceni, Naznaczony, Na Wspólnej, Lekarze). Zdobywca wielu nagród w kraju i zagranicą (m. in. za film Zerwany).

Mieczysław Hryniewicz – Aktor teatralny i telewizyjny. Przez wiele lat związany z warszawskimi teatrami: Narodowym i Studio oraz poznańskim Teatrem Polskim, gościnnie występował w Teatrze Ochoty i Teatrze Adekwatnym . W telewizji zadebiutował w serialu Droga, następnie stworzył niezapomnianą rolę Jacka Żytkiewicza w serialu Zmiennicy Stanisława Barei. Na dużym ekranie mogliśmy go podziwiać w Zapisie zbrodni, Quo vadis, Białej sukience. Od 2003 r. występuje w serialu Na Wspólnej.

Wojciech Otto – profesor w Katedrze Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prowadzi zajęcia z historii filmu i scenariopisarstwa oraz związków filmu z innymi sztukami. Autor książek: Literatura i film w kulturze polskiej dwudziestolecia międzywojennego, monografii Zdzisław Maklakiewicz w serii Ludzie polskiego kina oraz Obrazy niepełnosprawności w polskim filmie. Współautor dwóch edycji ogólnopolskiego wydawnictwa edukacyjnego Filmoteka Szkolna. Członek jury licznych konkursów filmowych i scenariuszowych. Opiekun młodzieżowego jury na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

Lidia Wojsznis – Psycholog. Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu.

Członkowie Jury po obejrzeniu każdego z filmów dzielili się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami. Chętnie zadawali pytania Twórcom i Aktorom oraz udzielali praktycznych wskazówek dotyczących pozyskiwania materiału filmowego, montażu czy udźwiękowienia.

Podczas trwania festiwalu można było oglądać wystawę fotograficzną Ilony Czajkowskiej „Stare kino” przygotowaną wspólnie z Uczniami klasy Przysposabiającej Do Pracy w ZSS nr 103. Każdy z członków grupy PDP podczas zajęć o charakterze filmowym wybierał swoją ulubioną gwiazdę filmową, w którą chciałby się wcielić podczas sesji zdjęciowej. Uczniowie udzielali wywiadu, następnie wybierali ubrania/stylizację i pełni skupienia pozowali do zdjęć.Na fotografiach mogliśmy podziwiać piękne twarze prawdziwych pasjonatów Starego Kina.

Po obradach wyłoniono zwycięzców konkursu i wręczono atrakcyjne nagrody mające na celu dalsze pogłębianie warsztatu związanego z procesem tworzenia filmu.

Uroczyste zakończenie festiwalu uświetnił koncert Trio i Kwartetu Muzycznego w wykonaniu zaprzyjaźnionych Muzyków z Poznańskiej Szkoły Muzycznej pod opieką artystyczną wiolonczelistki Justyny Strzyżewskiej.

„Trio” w składzie: Marysia Terefenko, Agata Kaszubowska, Marcysia Tałajczyk wykonało:

  • F. Handel Sonata g-moll cz. I Largo andante
  • M. Sienkiewicz Wiosenny walczyk

„Kwartet” w składzie: Marysia Terefenko, Julia Jaskulska, Aleksandra Ruciak, Agata Kaszubowska wykonał:

  • Razek Blasharmonik polka
  • Williams Star Wars marsz imperialny.

Plany na przyszłość:

Chcielibyśmy, żeby II Festiwal Filmów nieCodziennych był dostępny dla szerszej publiczności, aby każdy zainteresowany mógł kupić bilet i obejrzeć wybrany przez siebie film. W tym roku było wielu chętnych, ale liczba miejsc ograniczona.

Chcielibyśmy wzbogacić blok konkursowy o filmy realizowane w całej Polsce i za Granicą.

Chcielibyśmy poszerzyć ofertę dla Twórców i Aktorów organizując część warsztatową festiwalu ( w tym filmoterapeutyczną), w której Profesjonaliści wraz z Amatorami mogliby:

  • wysłuchać wykładu dotyczącego obrazu osoby niepełnosprawnej w kinie, a potem rozmawiać o tym: Czy warto? Po co i dlaczego tworzyć takie filmy?
  • wysłuchać wykładu dotyczącego pracy nad scenariuszem i planem całego procesu tworzenia filmu;
  • dzielić się doświadczeniem i umiejętnościami dotyczącymi realizacji filmu;dzielić się wrażeniami i spostrzeżeniami dotyczącymi Bycia Aktorem/Twórcą (również w formie prezentacji multimedialnych wykorzystujących różne sposoby Komunikacji Alternatywnej – AAC, gesty Makaton, PCS – y, Piktogramy).

II Festiwal Filmów nieCodziennych

W piątek 13 maja 2016 r. w Nowym Kinie Pałacowym miała miejsce II edycja Festiwalu Filmów nieCodziennych.

W Nowym Kinie Pałacowym spotkali się Amatorzy i Profesjonaliści. Mieli możliwość dzielić się swoimi filmowymi dokonaniami, spostrzeżeniami i wzajemnie inspirować do dalszej pracy twórczej.

W bloku konkursowym widzowie obejrzeli 9 filmów, które oceniało profesjonalne jury w składzie: Jacek Filipiak (Przewodniczący Jury, reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych), Jakub Wesołowski (aktor), Piotr Pławuszewski (doktor w Katedrze Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM) oraz Lidia Wojsznis (Psycholog, Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu).

Imprezie towarzyszyły niebanalne emocje oraz poruszające wydarzenia artystyczne, m. in. wystawa fotograficzna Ilony Czajkowskiej „Piękni nieCodzienni” oraz koncert Trio pod opieką artystyczną Justyny Strzyżewskiej.

Na drugi Festiwal Filmów niecodziennych przygotowaliśmy utwór pt „Nasz Film”, zajął on III miejsce na tegorocznym festiwalu. „Nasz Film” powstawał w twórczej i kreatywnej atmosferze podczas warsztatów filmowych dla gimnazjalistów i uczniów SPdP. Warsztaty odbywały się od lutego do kwietnia 2016 r. W tych spotkaniach towarzyszyli nam operatorzy p. Janusz Piwowarski i p. Maciej Bronikowski. Była to okazja by uruchomić wyobraźnię i zobaczyć siebie w wymarzonych rolach filmowych… Z pasji i marzeń uczniów powstał scenariusz wyjątkowej historii, którą z pomocą naszych doskonałych profesjonalistów przenieśliśmy na ekran. W galerii prezentujemy zdjęcia z planu filmowego, wiele oddają, a niektóre przeznaczone są tylko dla widzów o mocnych nerwach…

 

Festiwal Filmów nieCodziennych